Konferencja Edukacja przez zabawę

Szanowni Państwo

Dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych, zespołów szkół i ośrodków specjalnych,

serdecznie zapraszam Państwa oraz Państwa wychowawców nauczycieli: edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz świetlic szkolnych do udziału w nieodpłatnej konferencji metodycznej EDUKACJA PRZEZ ZABAWĘ — PEDAGOGIKA FREBLOWSKA i FREINETOWSKA W DZISIEJSZEJ RZECZYWISTOŚCI EDUKACYJNEJ. Nad wydarzeniem patronat honorowy objął Prezydent Miasta Szczecin oraz Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Tematem wiodącym Konferencji będzie przybliżenie uczestnikom roli, jaką pełni edukacja przez zabawę w rozwoju dziecka. Podczas spotkania zostaną poruszone zagadnienia związane z dwoma nutami edukacyjnymi: pedagogiką freblowską i freinetowską. Zaplanowane są również wystąpienia z praktycznymi wskazówkami, które poszerzą wiedzę, ale również wzbogacą warsztat pracy uczestników wydarzenia. W planie Konferencji ujęta została również tematyka związana z edukacją muzyczną, która jest spoiwem łączącym różnorodną aktywność dziecka zarówno w jednym, jak i w drugim nurcie pedagogicznym.

W trakcie Konferencji uczestnicy będą mogli skorzystać z oferty wydawnictw (książki i pomoce dydaktyczne). Atrakcją będzie również loteria na zakończenie Konferencji, małe co nieco od lokalnych producentów (m.in. Krówka Szczecińska, bariści specjalnie dla uczestników wydarzenia będą parzyć kawę) oraz poczęstunek przygotowany przez uczniów i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 2 w Szczecinie.

W godzinnej przerwie kawowej uczelniany bar (I piętro nad aulą) oferuje Państwu swoje specjały.

Dzięki uprzejmości Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego Konferencja odbędzie się w auli uczelni przy ul. Krakowskiej 71–79 w Szczecinie.

Serdecznie zapraszamy — 17 maja 2023 r. (środa), godz. 12:00.

Zachęcam Państwa także do zapoznania się z niezwykle ciekawym programem konferencji oraz jej krótkim opisem, które załączam do niniejszej wiadomości.

ZGŁOSZENIE UDZIAŁU pod linkiem: 

Na tym wyjątkowym wydarzeniu, tak długo wyczekiwanym w Szczecinie, nie może Państwa i Państwa nauczycieli zabraknąć!

Edukacja globalna w szkole XXI wieku

Szanowni Państwo
Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych,

w imieniu Dyrektora Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie, p. Kingi Maciaszczyk serdecznie zapraszamy Państwa oraz Państwa nauczycieli, wychowawców, nauczycieli – specjalistów do udziału w konferencji edukacyjnej poświęconej edukacji globalnej.

Skoro „jesteśmy pierwszym pokoleniem świadomym zmian klimatu i ostatnim, które może coś zmienić”, musimy zacząć działać. Nie tracić nadziei na zrównoważony świat, w którym szanuje się prawa człowieka, unika nadmiernego konsumpcjonizmu, walczy z ubóstwem i nierównościami. Jednak aby osiągnąć cele edukacji globalnej, potrzebne jest zaangażowanie wszystkich ludzi. Także młodych, którzy będą odpowiadać za przyszłość świata w niedalekiej przyszłości. Jak pokazać, że współczesna szkoła powinna zabrać głos we wszystkich blokach przedmiotowych na temat świadomej konsumpcji? Jak wychować dzieci i młodzież na świadomych obywateli?—  o tym dowiecie się Państwo podczas Konferencji „Edukacja globalna w szkole XXI wieku”, która odbędzie się 19 kwietnia 2023 ro godz. 11:00 w budynku XIV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie przy ul. M.Kopernika 16A w Szczecinie.

ZGŁOSZENIE UDZIAŁU pod linkiem 

Do wiadomości załączamy także program konferencji.

Serdecznie zapraszamy.

Z poważaniem

Izabela Bembenek – Kloc

Ewelina Brzóska 

Małgorzata Olszewska 

Aneta Radzik

doradcy metodyczni ODN Szczecin

Sieciujmy się!


Sieć współpracy nauczycieli języka polskiego w szkołach ponadpodstawowych była tematem
spotkania online na platformie MC Teams w dniu 4.01.2022 roku. Aby poznać najbardziej palące
problemy polonistów, uczestnicy podzielili się spostrzeżeniami na zdalnej tablicy Jamboard. Bez
wątpienia królowała wśród nich Matura 2023 – ubóstwo materiałów treningowych, brak arkuszy
maturalnych, wątpliwości towarzyszące kryteriom oceniania wypowiedzi argumentacyjnej.
Rozmawialiśmy również o zanikającym wśród młodzieży czytelnictwie i tym samym o sposobach
jego aktywizowania. Szukaliśmy patentu na omawianie odległych, skostniałych tematycznie dla
młodego odbiorcy tekstów. Sieć współpracy to wzajemna wymiana myśli i dzielenie się także
dobrymi praktykami. Wymienialiśmy się zatem elementami naszego warsztatu – sposobami
budowania wypowiedzi argumentacyjnej, ćwiczeniami w tworzeniu akapitów syntetycznych czy
analitycznych. Ważnym wątkiem okazało się umacnianie motywacji uczniów do poszerzania
umiejętności krytycznej analizy tekstu i funkcjonalnego wprowadzania kontekstów. Esencję
spotkania podsumowałybyśmy określeniem Sieciujmy się!, wierząc w ogromną moc współpracy,
wymiany myśli i współtworzenie naszych kolejnych szkoleń, na które serdecznie zapraszamy! Już
wkrótce spotkania poświęcone np. tworzeniu konspektu wypowiedzi maturalnej – i odniesienia do
autentycznych pomysłów uczniowskich. Nie teoretyzujemy, jesteśmy przede wszystkimi
praktykami.
Bardzo dziękujemy UCZESTNIKOM za spotkanie, wymianę myśli i doświadczeń. W trosce o
siebie, Ucznia i spełnienie w zawodzie belfra oferujemy cykliczną, systemową pomoc w zakresie
dzielenia się dobrymi praktykami. Zachęcamy innych nauczycieli i nauczycielki do współpracy Z
LUDŹMI i DLA LUDZI, bo to oni są najcenniejszym zasobem. „Kiedy wszyscy sobie pomagamy,
wszyscy wygrywają.”(Jim Stoval)
Ewelina Brzóska i Izabela Bembenek-Kloc, doradczynie metodyczne ds.języka polskiego

Jak rozwijać kreatywność dzieci w wieku przedszkolnym

W dniu 10.12.2019r. w Gorzowie Wlk. odbyła się konferencja dla dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi z województwa lubuskiego pt. ,,Jak rozwijać kreatywność dzieci w wieku przedszkolnym”. Organizatorem wydarzenia było lubuskie Kuratorium Oświaty w Gorzowie. Na zaproszenie Pani Kurator Ewy Rawy, Agnieszka Czeglik – ODN Szczecin wystąpiła
z wykładem ,, Przedszkole XXI wieku otulone pasją”. W wydarzeniu tym udział brały 3 nauczycielki
z daltońskiego Przedszkola Publicznego Nr 18 w Szczecinie, które w sposób warsztatowy przełożyły treści z wykładu na działanie i rozpalały dyrektorów placówek do zdobycia nowych informacji na temat potrzeb dzieci XXI w. Dziękujemy im za to, że zechciały się swoją wiedzą podzielić i przyjęły zaproszenie do współpracy. Warsztaty daltońskie – Kamila Jastrzębska, warsztaty froeblowskie – Karolina Kukla i warsztaty z zabawami w czytanie – Beata Wańtowska. Brawo! Ogromne podziękowanie dla Pani Izabeli Ciułek z Gorzowa za rysowanie wykładu. Ogromne ukłony dla sztabu pomocników – lubuskich wizytatorów KO, którzy oprócz opieki nad uczestnikami czynnie uczestniczyli w proponowanych warsztatach . Pani Kurator –  bardzo dziękujemy za zaufanie i zaproszenie.

Agnieszka Czeglik
zastępca dyrektora ZCEMiP ds. ODN Szczecin

Innowacje w sporcie

10 czerwca 2019r. w godzinach 15.30 – 18.30 odbędzie się kolejna, druga edycja konferencji „Innowacje w sporcie”. Obok wykładów będzie także możliwość zwiedzania Centrum Badań Strukturalno – Funkcjonalnych Człowieka US.
Część praktyczna spotkania odbędzie się w hali sportowej XIV Liceum Ogólnokształcącym
w Szczecinie.

Serdecznie zapraszam
dr Aneta Mika
doradca metodyczny ds. fizyki
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
ZCEMiP w Szczecinie

KONFERENCJA MATEMATYCZNA – NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA SZKOŁY PODSTAWOWE I PONADPODSTAWOWE

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli wraz z Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie zapraszają nauczycieli matematyki na konferencje poświęcone nowej podstawie programowej. Prelegentem będzie dr hab. Maciej Borodzik, jeden z autorów podstawy programowej.

Konferencja dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych odbędzie się 13 marca w godzinach 14.30 – 17.30 w sali konferencyjnej ZCDN-u w Szczecinie, przy ulicy gen. J. Sowińskiego 68.
Rekrutację prowadzi ZCDN w Szczecinie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://szkolenia.zcdn.edu.pl/konferencja-nowa-podstawa-programowa-z-matematyki-dla-szkol-ponadpodstawowych

Zakres :
1. Założenia nowej podstawy programowej.
2. Zmiany w podstawie. Czym są spowodowane, jak je interpretować?
3. Możliwości i ograniczenia nowej podstawy programowej.
4. Egzamin maturalny w świetle nowej podstawy.
Przewidziana jest część warsztatowa.

Konferencja dla nauczycieli szkół podstawowych odbędzie się 14 marca w godzinach 14.30 – 17.30 w auli Szkoły Podstawowej nr 55 w Szczecinie, przy ulicy Orawskiej 1.
Rekrutację prowadzi ODN w Szczecinie. Zgłoszenia do 11 marca 2019r. na adres : sekretariatodn@zcemip.edu.pl

Zakres:
1. Cele i założenia nowej podstawy programowej.
2. Szczegółowy opis nowej podstawy z położeniem nacisku na zmiany w stosunku do poprzedniej podstawy do szkół podstawowych i gimnazjów.
3. Egzamin ósmoklasisty.
4. Wskazówki metodyczne w realizacji.
Przewidziana jest część warsztatowa.

Konferencje są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy.

Maciej Borodzik – matematyk, doktor habilitowany nauk matematycznych. Specjalizuje się w geometrii i teorii osobliwości. Adiunkt w Instytucie Matematyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (Zakład Układów Dynamicznych) oraz profesor nadzwyczajny
w Instytucie Matematycznym PAN.

Konferencja dla nauczycieli historii

27 listopada 2018 r. w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy ul. Księcia Mściwoja II 8 w Szczecinie obyła się konferencja dla nauczycieli historii, której celem było zaprezentowanie i omówienie wystawy zatytułowanej Odrodzona Polska (1918-1939). Z perspektywy niemieckiego Pomorza z udziałem uczniów II LO, XIV LO, XI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie oraz Technikum Technologii Cyfrowych. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję zapoznać się z ekspozycją dokumentów przedstawiających odbudowę państwa polskiego oraz jego znaczenie dla niemieckiego Pomorza. Przedstawiane archiwalia pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie, a eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Doradca w zakresie historii reprezentujący ODN, pani Sylwia Klik była jednym z dwóch moderatorów dyskusji panelowej na temat edukacji regionalnej
w nauczaniu historii. W ramach konferencji pani Klik opracowała kartę pracy dla uczniów, jako środek dydaktyczny do pracy podczas lekcji muzealnej.

Sylwia Klik
doradca metodyczny ds. historii
ODN w ZCEMiP w Szczecinie

 

ODRODZONA POLSKA

Muzeum Narodowe w Szczecinie,
Archiwum Państwowe w Szczecinie
oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie
serdecznie zapraszają nauczycieli historii na konferencję, pt.

Konferencja odbędzie się 27 listopada 2018 r. w godz. 15.30 – 17.30
w Muzeum Narodowym w Szczecinie — Muzeum Historii Szczecina
ul. Księcia Mściwoja II 8 w Szczecinie

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia niepodległości.

W konferencji będą uczestniczyć uczniowie z II LO, XIV LO oraz XI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi
w Szczecinie.

Cele konferencji:
• jak zainteresować uczniów historią regionalną XX w.,
• jak uczyć patriotyzmu,
• jak uczyć o niepodległości z wykorzystaniem eksponatów muzealnych.
Program:
– zaprezentowanie i omówienie wystawy Odrodzona Polska (1918-1939). Z perspektywy niemieckiego Pomorza Wystawa archiwalna – dr hab. Paweł Gut,
– dyskusja panelowa na temat edukacji regionalnej w nauczaniu historii z udziałem uczniów
i nauczycieli – prowadzenie mgr Krystyna Milewska, mgr Sylwia Klik.

Indywidualny lub grupowy udział należy zgłaszać:
– w formie elektronicznej na formularzu pobranym ze strony http://odn.zce.szczecin.pl/oferta-odn/, przesyłając na adres e-mail: sekretariatodn@zcemip.edu.pl
– telefonicznie pod numerem: 48 91 428 29 44.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszam
Sylwia Klik
doradca metodyczny ds. historii
ODN w ZCEMiP w Szczecinie